Ćwiczenia aerobowe przynoszą korzyści dla ducha

Regularne ćwiczenia aerobowe mogą pomóc Ci stać się bardziej uważnym i zredukować stres. Może to poprawić Twój nastrój i pozytywne spojrzenie na życie. Ćwiczenia fizyczne mają też pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości i mogą pomóc w uważniejszym dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne. Regularne ćwiczenia aerobowe są istotną częścią zdrowego stylu życia każdego człowieka. Przynoszą one korzyści dla mózgu, ciała i ducha. Mogą poprawić jakość życia, zmniejszyć poziom stresu i dodać energii. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zwiększyć siłę i napięcie mięśni, czy po prostu poprawić swoją sprawność fizyczną, ćwiczenia aerobowe są świetnym początkiem. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś lub minęło już trochę czasu, od kiedy ćwiczyłeś regularnie, nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie ćwiczeń niż dziś. Przy odrobinie motywacji i pozytywnego nastawienia będziesz zaskoczony tym, co potrafi Twoje ciało.

Ćwiczenia aerobowe korzystnie wpływają na mózg

Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zwiększyć rozmiar hipokampa - obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć, uczenie się i regulację emocji. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozpoczęły ćwiczenia aerobowe przed 40. rokiem życia. Ćwiczenia fizyczne mogą również poprawić koncentrację i uwagę poprzez zwiększenie przepływu krwi do płata czołowego mózgu. Mogą także zmniejszać objawy depresji i lęku poprzez promowanie produkcji endorfin.

Ćwiczenia aerobowe korzystnie wpływają na organizm

Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, wydłużyć życie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Ćwiczenia aerobowe mogą także zwiększyć gęstość kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Ćwiczenia fizyczne mogą także zmniejszyć ryzyko rozwoju otyłości i pomóc w utracie wagi w przypadku nadwagi.

Jak zacząć ćwiczyć aerobik?

Zacznij od wyznaczenia sobie realistycznego celu, jakim jest ćwiczenie przez 30 minut 3 razy w tygodniu. Wybierz ćwiczenia aerobowe, które lubisz i które pasują do twojego rozkładu dnia. Na przykład, można spacerować z przyjacielem lub członkiem rodziny, wyprowadzać psa, jeździć na rowerze, chodzić na piesze wycieczki, pływać kajakiem, wiosłować lub pływać na desce z wiosłem. Pamiętaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami aerobowymi i rozciąganiu się po nich, aby zmniejszyć ryzyko urazów.

Korzyści z dodania treningu siłowego do swojej rutyny

Dodanie 10-15 minut treningu siłowego do ćwiczeń aerobowych raz lub dwa razy w tygodniu pomoże Ci poprawić siłę i napięcie mięśni. W wyniku ćwiczeń siłowych zwiększy się spoczynkowy wskaźnik przemiany materii, co może pomóc w utracie wagi. Można także zwiększyć swoją wytrzymałość i poprawić postawę. Trening siłowy można wykonywać w domu przy użyciu prostego sprzętu, takiego jak hantle, taśmy oporowe, piłka szwajcarska czy mata do jogi. Można też zapisać się na siłownię i korzystać z jej sprzętu.

Ćwiczenia gibkościowe zmniejszają ryzyko kontuzji i poprawiają wyniki sportowe. Mogą też zmniejszyć ból w dolnej części pleców i poprawić postawę. Ćwiczenia gibkości możesz wykonywać w domu lub na siłowni. Jeśli nie masz dostępu do siłowni, możesz również znaleźć w Internecie filmy wideo z konkretnymi ćwiczeniami. Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem.

Dodatkowe korzyści z ćwiczeń siłowych i gibkościowych

Gdy zwiększysz swój poziom sprawności fizycznej, prawdopodobnie zauważysz, że masz więcej energii w ciągu dnia. Możesz także odczuwać mniej bólów i dolegliwości, ponieważ Twoje ciało staje się silniejsze. Wyższy poziom sprawności fizycznej może także poprawić samoocenę i zmniejszyć uczucie depresji lub niepokoju. Wiadomo również, że ćwiczenia zmniejszają niepokój i pomagają osobom z zaburzeniami lękowymi być mniej impulsywnymi i bardziej cierpliwymi. Mogą także poprawić zdolność koncentracji i zwiększyć pewność siebie przy podejmowaniu nowych wyzwań. Regularne ćwiczenia aerobowe mogą także zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów, takie jak rak piersi i jelita grubego.